Oświetlenie LED schodów. Oświetlenie schodowe LED. Sterowniki schodowe LED.
smartleds_slide2_bkgnd
Gwiezdne niebo LED. Sterownik schodowy oświetlenia LED.
Kolorowa fontanna w ogrodzie. Płynna zmian kolorów. Sterownik RGB LED smartleds.pl

smartLEDs - sprytne sterowniki LED

smartLEDs to sprytne sterowniki oświetlenia LED. Bawi nas wymyślanie rzeczy, które innym nie przyszły do głowy. Nasze sterowniki mają to coś, czego inne nie mają. Robiące wrażenie oświetlenie schodów. Gwiezdne niebo nad głową w salonie. Niezauważalnie zmieniający się nastrój w sypialni. Zgodne z naturą oka ściemnianie i rozjaśnianie jednym przyciskiem.

Oświetlenie LED - sprytnie i z wdziękiem.

NAPISZ LUB ZADZWOŃ: 608 009 009

FAQ – Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jak dobrać zasilacz do oświetlenia LED schodów i sterownika schodowego?

Najpierw należy ustalić wymaganą moc zasilacza LED. W instalacji oświetlenia LED schodów moc zasilacza zależy głównie od mocy pobieranej przez lampy LED. Moc pobierana przez pozostałe elementy instalacji (sterownik schodowy, czujniki CRSW1, zegar REV-303 lub wyłacznik zmierzchowy) jest nieporównywalnie niższa. W praktyce wystarczy więc policzyć moc lamp LED wzdłuż schodów (lub zastosowanej taśmy LED), dodać moc lampy Master, a nastepnie dodać zapas (co najmniej 20%).
Dokładna potrzebna moc zasilacza może być wyliczona według poniższego wzoru:
P = (PS + PC + PZ + N*PL + PM) * WZ, gdzie:
P - minimalna wymagana moc zasilacza
PS - pobór mocy przez sterownik schodowy (0,06W)
PC - pobór mocy przez czujniki schodowe CRSW1 (2W = 2x1W)
PZ - pobór mocy przez zegar astronomiczny REV-303 (0,60W)
N - liczba lamp LED (bez lampy Master)
PL - pobór mocy przez pojedynczą lampę (w przypadku taśm LED jest to iloczyn długości pojedynczego odcinka taśmy (w metrach) i mocy jednostkowej taśmy LED (w W/m))
PM - pobór mocy przez lampę Master (w przypadku taśm LED jest to iloczyn długości odcinka taśmy (w metrach) i mocy jednostkowej taśmy LED (w W/m))
WZ - współczynnik zapasu mocy (>=1,2)
Instalacja z 18 odcinkami taśmy LED o długości 0,8m i mocy jednostkowej 4,8W/m, z lampą Master (5m taśmy LED o mocy jednostkowej 4,8W/m), z zegarem REV-303 i 2 czujnikami CRSW1.
Wymagana moc zasilacza wynosi:
P = ( 0,06W + 2 x 1W + 0,60W+ 18*(0,8m x 4,8W/m) + (5m*4,8W/m) ) * 120% = 114,936W
Minimalna moc zasilacza dla przykładowej instalacji wynosi 115W.
Należy dobrać zasilacz LED o mocy nie mniejszej od mocy wyliczonej z powyższego wzoru. W przypadku instalacji z tego przykładu dobrym wyborem będzie zasilacz modułowy o mocy znamionowej 150W, z oferty sklepu smartLEDs.pl (LRS-150-12 MeanWell), posiadający odpowiednie zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciwnapieciowe i przeciążeniowe.

Jak wykonać sterowanie oświetleniem LED schodów z wyjściem na półpiętro?

Oświetlenie LED schodów z półpiętrem może być sterowane na kilka sposobów, w zależności od efektu, który zamierza się uzyskać:

  • Równoczesne włączanie wszystkich lamp - Sterowanie tego typu wykonuje się przy pomocy jednego sterownika schodowego S2 (w wersji PREMIUM lub STANDARD) i 3 czujników ruchu, podłączonych bezpośrednio do 3 wyjść sterownika. W tym wypadku po wykryciu ruchu przez dowolny czujnik (na dole, na górze lub na półpiętrze schodów) sterownik włączy oświetlenie równocześnie na całych schodach. Do sterownika można podłączyć także więcej czujników ruchu (połączonych równolegle), wtedy, po wykryciu ruchu przez dowolny czujnik, oświetlenie zostanie równocześnie włączone na kilku biegach schodów.
  • Kolejne włączanie oświetlenia schodowego typu FALA ŚWIETLNA z wykorzystaniem funkcji obsługi półpiętra - Sterowanie można wykonać przy pomocy jednego sterownika schodowego SP23 (w wersji PREMIUM lub STANDARD), posiadającego funkcję obsługi ruchu z półpiętra oraz 3 schodowych czujników ruchu. Przy pomocy konfiguratora wbudowanego w sterownik należy ustawić liczbę wszystkich lamp (schodków) oraz liczbę lamp (schodków) 1. poziomu (do półpiętra). Czujniki należy umieścić na dole, na górze oraz przy wyjściu na półpiętrze, w taki sposób, aby mogły wykryć ruch, a następnie podłączyć do trzech wejść sterownika: UP, DOWN oraz MID. Funkcja obsługi ruchu z półpiętra schodów spowoduje, że po wykryciu ruchu przez czujnik na półpiętrze oświetlenie schodów będzie zapalało się kolejno stopień po stopniu, począwszy od półpiętra, równocześnie w górę oraz w dół schodów. Gaszenie oświetlenia nastąpi również automatycznie, stopień po stopniu, począwszy od dołu schodów do góry.
  • Kolejne włączanie oświetlenia schodowego typu FALA ŚWIETLNA niezależnie na każdym biegu schodów - Sterowanie tego typu można wykonać przy pomocy dwóch dowolnych sterowników schodowych typu FALA ŚWIETLNA (SP23 lub S19, w wersji PREMIUM lub STANDARD) i 4 czujników ruchu. Dwa czujniki ruchu powinny być umieszczone na półpiętrze. W tym rozwiązaniu nie używa się funkcji obsługi półpiętra. Sterowanie oświetleniem każdego biegu schodów odbywa się w tym przypadku niezależnie. Do każdego sterownika (do wejść UP i DOWN) podłącza się 2 czujniki ruchu, umieszczone tak, aby wykrywały ruch generowany z wyjścia na półpiętrze w kierunku określonego biegu schodów. Po wykryciu ruchu na półpiętrze oświetlenie nie będzie zapalało się tak jak poprzednio równocześnie w obu kierunkach, lecz będzie zapalany tylko jeden z biegów schodów, w górę lub w dół od półpiętra.

Zobacz także: Sterowniki smartLEDs do oświetlenia LED do schodów z półpiętrem.

Na czym polega korekcja nierównomiernego świecenia diod R, G i B w sterownikach WRGB?

W źródłach kolorowego oświetlenia LED często mamy do czynienia z nierówną jasnością świecenia diod R, G i B, objawiającą się przewagą lub niedoborem któregoś z kolorów składowych w kolorze wynikowym. Często spotykanym zjawiskiem jest niedobór koloru czerwonego (czerwone diody LED w taśmach/lampach RGB zwykle emitują najsłabszy strumień świetlny). Nierównomierne świecenie diod R, G i B może skutkować niemożnością ustawienia pożądanego koloru wynikowego. Sterowniki WRGB umożliwiają NIEZALEŻNE ustawianie granicznej jasności diod R, G i B. Ta unikalna cecha sterowników WRGB umożliwia zarówno ustawienie jasności wynikowej taśmy/lampy LED, jak i korekcję koloru w źródłach oświetlenia LED RGB. Jest to istotne, gdy istnieje potrzeba precyzyjnego ustawienia koloru.

Czy wymagane są osobne zasilacze do taśm LED i sterownika?

Zwykle do zasilania taśm/lamp LED i sterownika stosuje się jeden wspólny zasilacz. Dwa lub więcej zasilaczy potrzeba w dwóch przypadkach:
- jeśli lampy (taśmy) LED są zasilane z napięcia większego od 14V
- jeśli zasilacz nie ma wystarczającej wydajności prądowej, aby zasilić wszystkie lampy (taśmy) LED.
Nasze sterowniki są energooszczędne: średnio pobierają tylko 5mA prądu (przy 12V zasilania - 60mW).

Jak włączyć oświetlenie schodowe LED na stałe?

Najprościej oświetlenie na stałe włącza się zwykłym łącznikiem, podłączonym do któregokolwiek wejścia sterującego (UP lub DOWN). Dodatkowy łącznik podłącza się równolegle do wyjścia czujki sterującej (fotokomórki lub czujki ruchu). Jeśli chcemy włączać oświetlenie na stałe w dwóch lub więcej punktach, należy zastosować tradycyjną instalację z łącznikami schodowymi (i, ew. krzyżowymi).

Czy do blokowania działania sterownika schodowego można stosować wyłączniki zmierzchowe 230V?

Owszem, do blokowania działania sterownika w dzień można stosować wyłączniki zmierzchowe 230V, ale tylko takie, które mają wyście sterujące odseparowane galwanicznie od napięcia sieci (np. WZM-01 lub AZ-112 do kupienia w naszym sklepie). Jeśli chcemy zastosować zwykły wyłącznik zmierzchowy (bez separacji galwanicznej wyjścia od napięcia sieci), należy dodatkowo zastosować przekaźnik separujący (przekaźnik z cewką 230V).
Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie zegara z funkcją astronomiczną REV-303 (również do kupienia w naszym sklepie), który może być zasilany zarówno napięciem przemiennym 230V, jak i napięciem stałym 12V.
Alternatywnym rozwiązaniem (niezalecanym) jest wyłączanie, za pomocą zwykłego wyłącznika zmierzchowego 230V, zasilaczy sterownika i lamp (taśm) LED. W tym przypadku należy pamiętać, że po każdym włączeniu zasilania sterownik wykonuje test sterowanych lamp, włączając na ok. 4s na pełną jasność wszystkie sterowane lampy (taśmy LED).Masz inne pytania?

Napisz do nas lub zadzwoń

608 009 009

ZADZWOŃ - ZAPYTAJ - ZAMÓW + 48 608 009 009