EFEKTOWNE I WYGODNE OŚWIETLENIE SCHODÓW W TWOIM DOMU

Ciekawa animacja - Efekty - Estetyka - Bezpieczeństwo - Wygoda - Oszczędność energii

Oświetlenie schodowe LED

Jak oświetlić schody?

Oświetlenie schodowe LED. Wielopunktowe oświetlenie schodów kręconych.

Wiele osób oczekuje, aby oświetlenie schodowe poza funkcją użytkową, pełniło również funkcję dekoracyjną i zastanawia się, jak oświetlić schody, aby stały się prawdziwą wizytówką domu. Taką podwójną funkcję pełni wielopunktowe oświetlenie LED (taśmy LED lub oprawy schodowe LED) z efektownym sterowaniem przy pomocy inteligentnego sterownika schodowego z czujnikami ruchu. Inteligentne, animowane oświetlenie schodów przebojem wchodzi do polskich domów. Takie rozwiązanie wprowadza zupełnie nową funkcjonalność i nowe możliwości dekoracyjne, zmieniając smutną niekiedy klatkę schodową w prawdziwą wizytówkę domu. Ponadto dobrze wykonane oświetlenie schodów znacząco zwiększa bezpieczeństwo poruszania się po schodach, gdyż lepiej doświetla poszczególne stopnie schodowe od tradycyjnego oświetlenia górnego, czyniąc je bardziej widocznymi dla poruszających się po nich osób, co ma istotne znaczenie zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Nie bez znaczenia jest też komfort zapominania o wyłączaniu oświetlenia oraz fakt, że oświetlenie LED jest ekologiczne i tańsze w eksploatacji od oświetlenia tradycyjnego.

Dekoracyjne walory oświetlenia schodowego LED

Podwójne schody na półpiętro. Oświetlenie LED schodów na półpiętro.Wielopunktowe oświetlenie schodowe LED posiada niezwykłe walory dekoracyjne, coraz bardziej doceniane przez dekoratorów i projektantów wnętrz. Najczęściej stosuje się podświetlenie schodów przy pomocy lampy LED wbudowanej w podstopień lub taśmy LED, ale sposobów wykonania dekoracyjnego oświetlenia schodowego z zastosowaniem LEDów jest wiele, a wszystko zależy od budowy schodów i wyobraźni projektanta. Walory dekoracyjne oświetlenia schodowego umożliwiają przekształcenie smutnej niekiedy klatki schodowej w najbardziej reprezentacyjną część domu. Jednak niezależnie od tego, jakie rozwiązanie zostanie zastosowane, należy pamiętać, że oświetlenie schodowe powinno zapewniać dobre widzenie każdego stopnia i kierować strumień na schody, natomiast nie może powodować olśnienia, mogącego oślepić osobę wchodzącą na schody. Oświetlenie schodów powinno być bardziej dyskretne, a poziom natężenia światła niższy niż w takich wnętrzach, jak salon czy kuchnia. Poziom jasności zastosowanych lamp można precyzyjnie ustawić przy pomocy ściemniacza LED, jednakże najlepsze efekty, zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne uzyskuje się przy pomocy inteligentnego sterownika schodowego LED typu FALA ŚWIETLNA.

Kiedy zaplanować oświetlenie i jak przygotować instalację elektryczną?

Oświetlenie schodów najlepiej zaplanować na etapie wykonywania instalacji elektrycznej przez elektryka. Wówczas można przemyśleć schemat, doprowadzić odpowiednie zasilanie i przewody. Sposób podłączenia lamp zależy od tego, czy lampy mają być włączane równocześnie, czy po kolei, tworząc bardzo dekoracyjny efekt płynącej fali świetlnej. Można skorzystać z poradników i schematów smartLEDs, dostępnych w zakładce DO POBRANIA.

Podświetlenie LED stopni schodowych

Podświetlenie LED stopni schodowych to niezwykle dekoracyjny sposób ożywienia tej części domu w czasie, gdy nikt z nich bezpośrednio nie korzysta. Zwykle (po zmroku) stosuje się delikatne podświetlenie schodów, przeważnie na 2% maksymalnej jasności. Takie delikatne podświetlenie podkreśli kształt schodów i piękno materiałów użytych do ich budowy. Niezwykle dekoracyjnie wyglądają zwłaszcza schody podświetlone taśmą LED. Jasność świecenia można ustawić niezależnie dla stanu czuwania i stanu aktywnego przy pomocy jednego z inteligentnych sterowników schodowych smartLEDs. Podświetlenie LED schodów po zmroku włącza się przy pomocy wbudowanego wyłącznika zmierzchowego, zewnętrznego automatu zmierzchowego lub zegara (programatora czasowego).

Podświetlenie LED poręczy schodów

Podświetlenie LED poręczy (balustardy) to inny sposób efektownego oświetlenia schodów. Do sterowania oświetleniem poręczy wykorzystuje się funkcję tzw. lampy MASTER sterowników schodowych smartLEDs. Oświetlenie poręczy będzie włączało się jako pierwsze, a wyłączało jako ostatnie. W sterownikach schodowych smartLEDs parametry oświetlenia balustardy (lampy MASTER) ustawia się niezależnie od pozostałych lamp, a także inaczej dla stanu czuwania i stanu aktywnego. Funkcję lampy MASTER można wykorzystać także do sterowania oświetleniem ogólnym schodów.

Oświetlenie LED schodów z czujnikiem ruchu

ALFA smartLEDs precyzyjny czujnik ruchu schodowy do LEDBardzo praktycznym (wygodnym i oszczędzającym energię) rozwiązaniem jest automatyzacja oświetlenia schodowego. Włączenie oświetlenia schodów występuje w tym wypadku po aktywacji czujnikiem ruchu. Włączenie pełnego oświetlenia może być równoczesne lub kolejne, lampa po lampie (w zależności od rodzaju sterownika). Po określonym czasie (i ewnetualnym ostrzeżeniu przed zgaszeniem świateł) oświetlenie schodów automatycznie wyłącza się w podobny sposób. Polecanym przez nas rozwiązaniem jest precyzyjny schodowy czujnik odległości ruchu LED smartLEDs ALFA (do nabycia w naszym sklepie). Można również zastosować inny czujnik ruchu o wąskim kącie widzenia i regulowanym zasięgu (aby zapobiec nieplanowanym włączeniom oświetlenia na skutek przejścia osoby obok schodów), ale w takim przypadku należy się liczyć z nieprzewidywalnym, często przypadkowym, działaniem tych czujników. Więcej na ten temat piszemy na naszym blogu.

Fotokomórki Nice FKInnym polecanym przez nas rozwiązaniem, ze względu na swoją pewność działania, są fotokomórki. Muszą być jednak warunki do zainstalowania nadajnika i odbiornika fotokomórki po dwóch stronach schodów. Jeżeli ze względu na budowę schodów, nie jest możliwe zastosowanie ani czujników CRSW1 ani fotokomórek, to można zastosować listwy lub maty naciskowe.

Animowane oświetlenie schodowe LED

Oświetlenie schodowe LED może dostarczać ciekawych efektów wizualnych polegających na płynnym, kolejnym włączaniu i wyłączaniu pełnego oświetlenia schodowego LED symulującego FALĘ ŚWIETLNĄ. Modele PREMIUM sterowników schodowych smartLEDs pozwalają na określenie płynności fali świetlnej w 7-stopniowej skali, co pozwala dopasować ten parametr do preferencji użytkownika. Do wykonania animacji oświetlenia potrzebny jest odpowiedni sterownik schodowy smartLEDs, przeznaczony do instalacji ze sterowaniem każdą lampą oddzielnie (SP23-P, SP23-S, S19-P, S19-S).

Wybór sterownika schodowego smartLEDs

Sposób działania schodowej instalacji LED zależy od wyboru sterownika schodowego. Podstawową różnicą jest sposób włączania i gaszenia pełnego oświetlenia: równocześnie (S2-P, S2-S) lub kolejno, lampa po lampie (pozostałe sterowniki). Sterowniki różnią się także liczbą sterowanych grup lamp (2, 19, 23) oraz obsługą ruchu generowanego z półpiętra schodów. Ponadto modele PREMIUM posiadają wbudowany wyłącznik zmierzchowy, funkcję ostrzegania przed zgaszeniem świateł (mruganie, huśtanie, wędrujące wygaszenie itp.) oraz rozbudowany konfigurator.

Dopasowanie do własnych potrzeb

Na działanie sterowników schodowych smartLEDs można wpływać poprzez zmianę ustawień fabrycznych paramertrów konfiguracyjnych. Modele PREMIUM pozwalają na ustawienie 16-19 parametrów, co pozwala na doskonałe dopasowanie do preferencji użytkownika. Modele STANDARD sterowników umożliwiają ustawienie 2-4 podstawowych parametrów, pozostałe parametry są dobrane optymalnie do większości zastosowań.

Sterowanie oświetleniem LED schodów z wyjściem na półpiętro

smartLEDs SP23-P - Inteligentny sterownik schodowy 3-23 LED z wyłacznikiem zmierzchowym i funkcją obsługi ruchu z półpiętra. Sterowanie oświetleniem LED schodów z wyjściem na półpiętro. Dekoracje wnętrz światłem LED. Osprzęt instalacyjny. Automatyka oświetlenia schodowego.

W przypadku schodów z wyjściem na półpiętro sterowanie wielopunktowym oświetleniem LED można wykonać przy pomocy sterownika schodowego SP23 (model PREMIUM lub STANDARD), który posiada funkcję obsługi ruchu generowanego z półpiętra schodów. Do sterownika podłącza się 3 czujniki ruchu, umieszczone na dole, na górze oraz przy wyjściu na półpiętro. Po wykryciu ruchu przez czujnik na półpiętrze oświetlenie będzie zapalało się automatycznie stopień po stopniu, począwszy od półpiętra, równocześnie w górę i w dół schodów. Gaszenie oświetlenia nastapi również automatycznie, stopień po stopniu, począwszy od dołu schodów do góry.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch dowolnych sterowników schodowych i 4 czujników ruchu i sterowanie oświetleniem każdego biegu schodów niezależnie. W tym wypadku po wykryciu ruchu na półpiętrze oświetlenie nie będzie zapalało się tak jak poprzednio w obu kierunkach, lecz będzie zapalany tylko jeden z biegów schodów, w górę lub w dół od półpiętra.

Kompletujemy zestawy do oświetlenia schodowego

Zestaw schodowy oświetlenia LED smartLEDs: Inteligentny sterownik schodowy oświetlenia LED smartLEDs oraz 2 schodowe czujniki ruchu do LED. Inteligentne oświetlenie schodów. Podświetlenie LED schodów.Zasilacze modułowe MeanWell serii G3.Taśma LED rolka 5m

Dobieramy według indywidualnych potrzeb komplety oświetlenia schodowego: odpowiedni sterownik schodowy, czujniki, zasilacz, taśmy lub lampy LED. Wszystkie te elementy są do nabycia w naszym sklepie.