Czujniki zmierzchu to urządzenia służące do włączania oświetlenia po zmroku i blokowania oświetlenia w dzień. Oferowane w tej kategorii czujniki zmierzchu mogą bezpośrednio współpracować ze wszystkimi sterownikami LED smartLEDs poprzez wejście DISABLE.

Dowiedz się więcej

Kiedy zastosować automat zmierzchowy?

Automat zmierzchowy WZM-01 oraz programowalny zegar astronomiczny REV-112 realizują podobną funkcję, choć w zupełnie odmienny sposób.

Automat zmierzchowy posiada sondę światła, którą należy umieścić w miejscu nieoświetlanym jakąkolwiek lampą (najlepiej na zewnątrz domu) i na podstawie jasności oświetlenia tej sondy urządzenie włącza (o zmierzchu) i wyłącza (o świcie) przekaźnik wyjściowy, który podłącza się do wejścia DIS sterownika.

Pamiętaj, że w przypadku sterowników schodowych w wersji Premium i Exclusive, w przeciwieństwie do sterowników schodowych w wersji Standard, do blokowania świecenia w dzień nie ma potrzeby stosowania automatu zmierzchowego (chociaż istnieje taka możliwość), ponieważ sterowniki te posiadają wbudowany wyłącznik zmierzchowy oraz sondę światła.

Kiedy zastosować programowalny zegar astronomiczny?

Programowalny zegar astronomiczny stosuje się zwykle w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia sondy światła lub gdy chcemy określić okres blokowania oświetlenia w sposób bardziej zaawansowany, np. w stosunku do zachodu słońca lub określonej godziny doby. Programowalny zegar astronomiczny na podstawie aktualnej daty i położenia geograficznego wylicza czasy zachodu i wschodu słońca i z zaprogramowanym opóźnieniem (wyprzedzeniem) względem tych czasów włącza i wyłącza przekaźnik wyjściowy.

Polecamy