Schodowe czujniki odległości i ruchu

Czujniki ruchu smartLEDs, oferowane w tej kategorii, to aktywne, jednoelementowe optyczne czujniki dyfuzyjne o unikalnych na rynku właściwościach (regulowany zasięg, wąski kat detekcji, jednoelementowa budowa, 2 tryby pracy: odległości i ruchu). Czujniki ruchu smartLEDs zostały zaprojektowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach i w otwartych przejściach i są produkowane w Polsce z użyciem najlepszych technologii.

Dowiedz się więcej o czujnikach smartLEDs

Jak powstały czujniki ALFA i DELTA?

Schodowe czujniki odległości i ruchu Alfa i Delta smartLEDs to polskie produkty, opracowane w ramach działalności badawczo-rozwojowej w naszej firmie Apacheta Smart Systems. Założenie było takie, aby czujniki wykrywały osoby chodzące po schodach, natomiast nie wzbudzały się przy przejściu osoby obok schodów, a przy tym były jednoelementowe. Nie było to proste, prace trwały ponad rok, ale warto było. Powstały urządzenia o unikalnych na rynku właściwościach, które sprawdziły się już w wielu instalacjach automatyki domowej, szczególnie we współpracy ze schodowymi sterownikami oświetlenia LED. Produkujemy je w Polsce i sprzedajemy już od 2017 roku.

Jak działają schodowe czujniki odległości i ruchu?

Schodowe czujniki odległości i ruchu smartLEDs to czujniki optyczne dyfuzyjne, w których nadajnik i odbiornik sygnału znajdują się w jednej obudowie. Nadajnik wysyła wiązki promieni świetlnych z zakresu niewidocznej dla oka podczerwieni, a następnie odbiornik obiera sygnał odbity od obiektu lub poruszającej się osoby. W trybie czujnika odległości wykrycie obiektu następuje wskutek detekcji światła odbitego od obiektu, natomiast w trybie czujnika ruchu – wskutek detekcji zmiany sygnału odbitego od obiektu. Odebrany sygnał jest wzmocniony, filtrowany, a następnie zamieniany na postać cyfrową i poddany specjalistycznej analizie przez mikroprocesor. Wykrycie obiektu powoduje pojawienie się stanu niskiego na wyjściu OUT przez co najmniej 0,5s (tak długo, jak obiekt znajduje się w zasięgu czujnika). W czujnikach smartLEDs sygnał wysyłany jest po nieznacznie odchylonym torze optycznym (5°), co zmniejsza ewentualne, niepożądane odbicia od schodów, czy ściany. Tryb czujnika ruchu jest zalecany dla specyficznych warunków pracy czujnika, zakłócających prawidłową pracę czujnika w trybie czujnika odległości (np. jasna ściana naprzeciwko, powodująca silne odbicie impulsów świetlnych emitowanych przez czujnik).

Dlaczego schodowe czujniki ruchu smartLEDs to najlepszy wybór na rynku?

Czujniki ALFA i DELTA zostały zaprojektowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach i są to, tak naprawdę, jedyne znane nam czujniki nadające się do do tego celu. Są to czujniki aktywne, działające w niewidocznej dla oka podczerwieni. Dobrze określony, regulowany zasięg w zakresie od 30cm do 100cm (ALFA) lub 200cm (DELTA) oraz wąski kąt detekcji (do 15°) powodują, że, w odróżnieniu od często stosowanych czujników typu PIR, aktywne czujniki smartLEDs nie reagują na osoby przechodzące obok schodów oraz nie są wrażliwe na przeciągi. Dzięki jednoelementowej budowie oraz dostępności dwóch trybów pracy (do wyboru: odległości lub ruchu) czujniki sprawdzają się dla różnych typów schodów: zarówno otwartych na salon (zabudowanych tylko z jednej strony), jak też zamkniętych, z białą ścianą naprzeciwko. Dzięki mikroprocesorowej, specjalistycznej obróbce sygnału czujniki charakteryzują się dużą odpornością na zakłócenia oraz poprawnością pracy nawet w trudnych warunkach otoczenia. Dodatkowo, wprowadzony ostatnio odchylony tor optyczny (o 5°) zmniejsza odblaski od stopni schodowych w przypadku zbyt nisko nad podłogą zainstalowanych czujników. Niewielkie rozmiary czujników umożliwiają dyskretny montaż podtynkowy w puszce montażowej smartLEDs lub w puszkach instalacyjnych fi 600 z użyciem adaptera dopuszkowego lub bezpośrednio w tralce schodów. Czujniki posiadają wyjście OC, dające niski stan (co najmniej 0,5s) po wykryciu obiektu lub ruchu w polu działania czujnika i przeznaczone są do współpracy ze sterownikami schodowymi smartLEDs (lub innymi urządzeniami sterowanymi wyjściem OC).

Do jakich celów można jeszcze wykorzystywać czujniki smartLEDs?

Czujniki smartLEDs są przeznaczone są do współpracy z urządzeniami sterowanymi wyjściem OC, np. z modułem czasowym Sigma, posiadającym bezpotencjałowe wyjście przekaźnikowe. Czujnik ruchu smartLEDs poprzez moduł czasowy Sigma ma zastosowanie uniwersalne: może włączać dowolnego typu obciążenie (np. 12VDC, 230VAC) na określony czas, po wykryciu obiektu lub ruchu w polu działania czujnika.

Polecamy