Wielokanałowe ściemniacze LED smartLEDs

Wielokanałowe ściemniacze LED smartLEDs to polskie, cyfrowe ściemniacze, przeznaczone do sterowania jasnością standardowego oświetlenia LED, zasilanego napięciem stałym do 24V DC (typowo 12-14V), takim jak np. świecące kostki brukowe, taśmy, listwy, lampy, moduły. Ściemnianie i rozjaśnianie odbywa się metodą PWM, zgodnie z charakterystyką ludzkiego oka. Sterowanie przewodowe umożliwia zastosowanie naszych ściemniaczy LED nie tylko w prostych, ale także w złożonych systemach automatyki i Inteligentnego Domu.

Dowiedz się więcej o ściemniaczach LED smartLEDs

Najważniejsze właściwości ściemniaczy LED smartLEDs

Są to ściemniacze LED podtynkowe, do instalacji w typowych puszkach fi 60 mm. Sterowanie jest przewodowe za pomocą łączników bezpotencjałowych typu przycisk (1 lub 2 przyciski na 1 kanał). Ściemniacze LED smartLEDs mogą służyć nie tylko do prostego ściemniania oświetlenia, ale również jako element wykonawczy systemu inteligentnego sterowania. Wbudowany konfigurator umożliwia dopasowanie sposobu działania ściemniacza do potrzeb użytkownika, w szczegolności umożliwia zaprogramowanie pamięci jasności oraz wyboru reakcji na pojawienie się zasilania.

 • 2, 3 lub 4 ściemniacze LED w jednej obudowie
 • Płynne zapalanie, gaszenie, ściemnianie i rozjaśnianie lamp niezależnie dla każdego kanału
 • Grupowe włączanie i wyłączanie oświetlenia poprzez wejście DISABLE
 • Możliwość wstępnego ustawienia maksymalnego poziomu jasności niezależnie dla każdego kanału
 • Start, w zależności od ustawień, od jasności 0, ostatnio zapamiętanej lub maksymalnej
 • Zapalanie do ostatnio zapamiętanej jasności lub maksymalnej
 • Do wyboru 3 charakterystyki rozjaśniania/ściemniania: fizjologiczna (standardowo), liniowa i pośrednia
 • Do wyboru szybkość rozjaśniania/ściemniania od 0,8 do 6,4s/pełny zakres 0-100% jasności
 • Wbudowany konfigurator i pamięć nieulotna 9-11 parametrów konfiguracyjnych
Dane techniczne ściemniaczy LED smartLEDs
 • Zasilanie 8-14V DC / 100mA
 • Prąd zasilania (średni) 5mA
 • Pobór mocy (typ) 60mW
 • Liczba kanałów 2-4
 • Napięcie pracy wyjść (max) 24V DC
 • Obciążenie wyjść (max) 4 x 2A
 • Rodzaj obciążenia diody LED RGB
 • Stopień ochrony IP20
 • Klasa ochronności III
 • Rodzaj pracy ciągła, wewnątrz pomieszczeń
 • Temperatura pracy -10°C – +45°C
 • Wymiary obudowy 44 x 44 x 25mm

Działanie ściemniaczy LED smartLEDs
Działanie ściemniaczy LED smartLEDs polega na niezależnym, płynnym i zgodnym z fizjologią ludzkiego oka (ewentualnie liniowym) ściemnianiu i rozjaśnianiu 2, 3 lub 4 podłączonych lamp lub grup lamp LED (kanałów). Po włączeniu ściemniacz startuje od wartości 0, ostatnio zapamiętanej lub maksymalnej (do wyboru). Rozjaśnianie/ściemnianie wykonywane jest z wybraną w czasie konfiguracji szybkością. Działanie sterownika może być blokowane przy pomocy wejścia DISABLE. Ściemniacze LED smartLEDs to ściemniacze instalacyjne ze sterowaniem przewodowym za pomocą dowolnych łączników bezpotencjałowych typu przycisk (łączniki dzwonkowe, roletowe, impulsowe lub wielokrotne łączniki z pozycją neutralną). Dzięki temu łączniki mogą pochodzić z dowolnej linii wzorniczej, dopasowanej do wystroju wnętrza. D2S, D3S i D4S to ściemniacze LED 2, 3 i 4 kanałowe z 1 wejściem sterującym na kanał, natomiast D2D to ściemniacz LED 2-kanałowy z 2 wejściami sterującymi na kanał. Obsługa ściemniaczy LED smartlEDs jest bardzo łatwa i intuicyjna. Nawet osoby postronne, nie znające sterownika będą w stanie włączyć i wyłączyć światło poprzez krótkie wciśnięcie przycisku podłączonego do wejścia ściemniacza. Do obsługi ściemniaczy nie jest konieczny specjalny pilot ani gadżet.

Konfiguracja ściemniaczy LED smartLEDs
Ściemniacze LED smartLEDs są fabrycznie skonfigurowane optymalnie dla większości przypadków ich wykorzystania i w większości przypadków konfigurację można pominąć. Jeżeli jednak w konkretnym przypadku ustawienia standardowe nie odpowiadają użytkownikowi, konfigurację ściemniacza można zmienić. Instalator będzie mógł szybko i bezproblemowo dopasować sposób działania ściemniacza dokładnie do aktualnych wymagań, zmieniając odpowiednie parametry konfiguracyjne przy pomocy wbudowanego konfiguratora. Ściemniacze LED smartlEDs mają dużą zdolność do programowania sposobu swojej pracy. Instalator (lub zaawansowany użytkownik) może np. wybrać odpowiednią charakterystykę ściemniania/rozjaśniania, określić, jak będzie zachowywać się pamięć jasności, w jakim czasie urządzenie płynnie załączy podłączone oświetlenie LED oraz jak ściemniacz zareaguje na podłączenie zasilania. Do dyspozycji instalatora są następujące parametry konfiguracyjne:

 • Charakterystyka ściemniania (fizjologiczna, liniowa lub pośrednia)
 • Szybkość ściemniania (0.8s-7.2s/pełny zakres)
 • Indeks jasności K1 – wstępne ustawienie maksymalnego poziomu jasności dla kanalu 1
 • Indeks jasności K2 – wstępne ustawienie maksymalnego poziomu jasności dla kanalu 2
 • Indeks jasności K3 – wstępne ustawienie maksymalnego poziomu jasności dla kanalu 3 (tylko dla D3S i D4S)
 • Indeks jasności K4 – wstępne ustawienie maksymalnego poziomu jasności dla kanalu 4 (tylko dla D4S)
 • Zapisuj stan – zapisywanie (tak lub nie) aktualnego poziomu jasności danego kanału
 • Opcja startowa – określenie wartości od jakiej startuje ściemniacz: 0, ostatnio zapamiętana, czy maksymalna)
 • Zapamiętuj wartość 0 (zaawansowane)
 • Poziom aktywny (zaawansowane)
 • Blokuj/Odblokuj (zaawansowane)
Wybór charakterystyki ściemniania/rozjaśniania
Zwykłe ściemniacze LED oferują tylko najprostsze, liniowe, ściemnianie/rozjaśnianie. Polega to na tym, że w czasie rozjaśniania natężenie oświetlenia rośnie proporcjonalnie do czasu, jaki upłynął od momentu rozpoczęcia cyklu rozjaśniania (w przypadku ściemniania natężenie oświetlenia maleje proporcjonalnie do czasu ściemniania). Ponieważ charakterystyka czułości ludzkiego oka jest mocno nieliniowa, takie rozjaśnianie jest odbierane w taki sposób, że na początku rozjaśniania postrzegane natężenie oświetlenia szybko rośnie, po czym zmiany zmiany natężenia oświetlenia odbierane są jako coraz wolniejsze (przy ściemnianiu odczucia są odwrotne). W efekcie liniowe rozjaśnianie jest odbierane jako mocno zwalniające (a ściemnianie jako przyspieszające), co przekłada się na niemożność precyzyjnego ustawienia jasności. Unikalną cechą ściemniaczy LED smartLEDs jest możliwość wyboru jednej z 3 charakterystyk czasowych ściemniania/rozjaśniania podłączonych lamp LED: zwykłej liniowej, fizjologicznej (nieliniowej) lub pośredniej. Standardowo we wszystkich ściemniaczach LED smartLEDs stosowana jest fizjologiczna charakterystyka ściemniania (dopasowana do fizjologii ludzkiego oka), umożliwiająca precyzyjne ustawienie jasności zgodnie z preferencjami użytkownika.
Instalacja ściemniaczy LED smartLEDs
Miniaturowa obudowa ściemniaczy LED umożliwia instalację w standardowej podtynkowej puszce instalacyjnej o średnicy 60mm. Ściemniacz najczęściej jest umieszczany w głębokiej puszce instalacyjnej lub specjalnej puszce z kieszenią, z tyłu za lampą LED lub za jednym z łączników sterujących. Sterowniki wymagają zewnętrznego zasilacza 8-14 V DC. Instalacja ściemniaczy LED jest prosta i dokładnie opisana w instrukcji dostarczanej wraz ze sterownikiem.

Dowiedz się więcej o ściemnianiu LED (Nasz blog Automatyka domowa)

Ściemnianie LED - o co tu chodzi?

Dzisiaj oświetlenie, zwłaszcza oświetlenie LED, służy nie tylko do celów praktycznych (praca, czytanie, majsterkowanie), ale również jako dekoracja oraz sposób na stworzenie odpowiedniej atmosfery w pomieszczeniu. Tego nie da się zrobić dobrze bez użycia ściemniaczy pozwalających na płynną i bardzo dokładną regulację jasności w poszczególnych punktach lub obwodach. Czy wiesz, że najlepszym sposobem na ściemnianie oświetlenia LED jest regulacja jasności oświetlenia LED po stronie niskiego napięcia? Dowiedz się więcej: Ściemnianie LED – o co tu chodzi?

Eleganckie oświetlenie LED hallu.
Co to znaczy świecić inteligentnie?

Kilka rad, jak świecić inteligentnie, oszczędzać energię, dbać o środowisko i chronić ciemne niebo przed zanieczyszczeniem światłem. Dowiedz się więcej i już zawsze Świeć inteligentnie.

Ściemniacze LED smartLEDs - Chroń ciemne niebo. Zacznij ściemniać!