EFEKTOWNE I WYGODNE OŚWIETLENIE SCHODÓW W TWOIM DOMU

Ciekawa animacja - Efekty - Estetyka - Bezpieczeństwo - Wygoda - Oszczędność energii

Oświetlenie schodowe LED

Jak oświetlić schody?

Jak efektownie oświetlić schody?

Wiele osób oczekuje, aby oświetlenie schodowe, poza funkcją użytkową, pełniło również funkcję dekoracyjną i zastanawia się, jak efektownie oświetlić schody, aby stały się prawdziwą wizytówką domu. Taką podwójną funkcję pełni wielopunktowe oświetlenie LED (taśmy LED lub oprawy schodowe LED) z inteligentnym sterowaniem, najlepiej przy pomocy sterownika schodowego LED z czujnikami ruchu. Właściwie dobrane wielopunktowe oświetlenie schodowe w znaczącym stopniu wpływa na ostateczny efekt wizualny schodów, może podkreślać kształt schodów i wydobyć piękno zastosowanych do ich budowy materiałów, natomiast animowane, inteligentne oświetlenie LED schodów, przebojem wchodzące do polskich domów, wprowadza zupełnie nową funkcjonalność i nowe możliwości dekoracyjne, zmieniając smutną niekiedy klatkę schodową w prawdziwą wizytówkę domu.

Bezpieczne oświetlenie stopni schodowychPonadto dobrze wykonane oświetlenie schodów znacząco zwiększa bezpieczeństwo poruszania się po schodach, gdyż lepiej doświetla poszczególne stopnie schodowe od tradycyjnego oświetlenia górnego, czyniąc je bardziej widocznymi dla poruszających się po nich osób, co ma istotne znaczenie zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Oświetlenie wielopunktowe najczęściej montuje się pod noskami stopnic lub na ścianie bocznej, zwykle 15 cm nad powierzchnią stopni, przez co poszczególne stopnie schodowe stają się lepiej doświetlone i widoczne niż w przypadku tradycyjnego oświetlenia górnego.

Dekoracyjne i funkcjonalne walory oświetlenia schodowego LED

Oświetlenie schodów. Oświetlenie schodowe.Technologia LED w połączeniu z inteligentnymi sterownikami schodowymi LED wniosła do oświetlenia schodów zupełnie nową funkcjonalność i nowe możliwości dekoracyjne. W zależności od rodzaju sterownika schodowego LED możliwe jest delikatne podświetlenie stopni schodowych po zmierzchu, podświetlenie balustrady, włączanie czasowe pełnego oświetlenia, a nawet wykonanie efektownej animacji. Dzięki sterowaniu jasnością oświetlenia LED metodą PWM można osiągnąć rożne stopnie płynności włączania i gaszenia lamp, od bardzo łagodnej po skokową. Co więcej, lampy mogą zapalać się równocześnie lub kolejno, stopień po stopniu, tworząc efektowną, przesuwającą się falę świetlną LED o różnym stopniu jasności czoła i ogona.

Podwójne schody na półpiętro. Oświetlenie LED schodów na półpiętro.Wielopunktowe oświetlenie schodowe LED posiada niezwykłe walory dekoracyjne, coraz bardziej doceniane przez dekoratorów i projektantów wnętrz. Najczęściej stosuje się podświetlenie schodów przy pomocy lampy LED wbudowanej w podstopień lub taśmy LED, ale sposobów wykonania dekoracyjnego oświetlenia schodowego z zastosowaniem LEDów jest wiele, a wszystko zależy od budowy schodów i wyobraźni projektanta. Walory dekoracyjne oświetlenia schodowego umożliwiają przekształcenie klatki schodowej w najbardziej reprezentacyjną część domu. Jednak niezależnie od tego, jakie rozwiązanie zostanie zastosowane, należy pamiętać, że oświetlenie schodowe powinno zapewniać dobre widzenie każdego stopnia i kierować strumień na schody, natomiast nie może powodować olśnienia, mogącego oślepić osobę wchodzącą na schody. Oświetlenie schodów powinno być bardziej dyskretne, a poziom natężenia światła niższy niż w takich wnętrzach, jak salon czy kuchnia. Poziom jasności zastosowanych lamp można precyzyjnie ustawić przy pomocy ściemniacza LED, jednakże najlepsze efekty, zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne uzyskuje się przy pomocy inteligentnego sterownika schodowego LED.

Kiedy zaplanować oświetlenie i jak przygotować instalację elektryczną?

Oświetlenie schodowe LED. Wielopunktowe oświetlenie schodów kręconych.

Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie inteligentnego sterowania oświetleniem, to najlepiej zaplanować je na etapie wykonywania instalacji elektrycznej przez elektryka. Wówczas można przemyśleć schemat instalacji, doprowadzić odpowiednie zasilanie i przewody. Sposób podłączenia lamp zależy od tego, czy lampy mają być włączane równocześnie, czy po kolei, stopień po stopniu.

Polecamy skorzystanie z poradników i schematów smartLEDs, dostępnych na naszej stronie w zakładce DO POBRANIA/Poradniki.

Podświetlenie LED stopni schodowych

Podświetlenie schodów taśmą LED

Podświetlenie LED stopni schodowych to niezwykle dekoracyjny sposób ożywienia tej części domu w czasie, gdy nikt z nich bezpośrednio nie korzysta. Niezwykle dekoracyjnie wyglądają zwłaszcza schody podświetlone taśmą LED. Zwykle (po zmroku) stosuje się delikatne podświetlenie schodów, zazwyczaj wystarczy 2% maksymalnej jasności. Takie delikatne podświetlenie podkreśli kształt schodów i piękno materiałów użytych do ich budowy oraz umożliwi bezpieczną komunikację w nocy.

Modele PREMIUM sterowników schodowych smartLEDs umożliwiają zmianę fabrycznych wartości jasności podświetlenia zgodnie z preferencjami użytkownika. Podświetlenie LED schodów po zmroku włącza się przy pomocy wyłącznika zmierzchowego wbudowanego w sterownik schodowy, zewnętrznego automatu zmierzchowego lub zegara (programatora czasowego).

Podświetlenie LED poręczy schodów

Podświetlenie LED poręczy (balustardy) to inny sposób efektownego oświetlenia schodów. Do sterowania oświetleniem poręczy można wykorzystać funkcję tzw. lampy MASTER sterowników schodowych smartLEDs. Oświetlenie poręczy będzie włączało się jako pierwsze, a wyłączało jako ostatnie. W sterownikach schodowych smartLEDs parametry oświetlenia balustardy (lampy MASTER) ustawia się niezależnie od pozostałych lamp, a także inaczej dla stanu czuwania i stanu aktywnego. Funkcję lampy MASTER można wykorzystać także do sterowania oświetleniem ogólnym schodów.

Czasowe włączanie oświetlenia schodowego

Moduł czasowy (wyłącznik czasowy, włącznik czasowy, przekaźnik czasowy, automat schodowy) SIGMA smartLEDs - widok z tyłu

Czasowe włączanie oświetlenia to włączanie oświetlenia na określony czas po naciśnięciu przycisku (lub po wykryciu ruchu przez czujnik schodowy). Wyłączenie oświetlenia następuje automatycznie. Najprościej taki efekt można uzyskać sterując oświetleniem przy pomocy modułu czasowego (polecamy np. moduł czasowy smartLEDs SIGMA). Funkcje włącznika czasowego posiadają także sterowniki schodowe. W tym rozwiązaniu użytkownicy cenią komfort zapominania o wyłączaniu oświetlenia oraz oszczędność energii.

Automatyzacja oświetlenia schodowego z czujnikami ruchu

Czujniki ruchu - Czujnik ruchu schodowy do sterowników schodowych LED 12V 100cm, optyczny odbiciowy - smartLEDs ALFACzujniki ruchu- Czujnik ruchu 12V - Jednoelementowy czujnik optyczny odbiciowy - Czujnik odległości - Schodowy czujnik ruchu do LED 12V 200cm DELTA smartLEDs - szaryBardzo wygodnym rozwiązaniem jest automatyzacja oświetlenia schodowego, gdzie włączenie oświetlenia schodów następuje po aktywacji czujnikiem ruchu. Polecanym przez nas rozwiązaniem, do zastosowań wewnątrz domu, są jednoelementowe schodowe czujniki optyczne LED smartLEDs ALFA lub smartLEDs DELTA, dedykowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach (do nabycia w naszym sklepie internetowym). Dzięki wąskiemu kątowi detekcji i możliwości ustawienia zasięgu z dokładnością do 10 cm, nie reagują na osoby przechodzące obok schodów, co jest mankamentem większości czujników spotykanych na rynku. Czujniki smartLEDs są to czujniki nowej generacji, z mikroprocesorową adaptacją do warunków otoczenia i dwoma trybami pracy: odległości lub ruchu, dzięki czemu sprawdzają się w różnych warunkach pracy, zarówno w przypadku schodów otwartych jak i zabudowanych z obu stron. Więcej na ten temat piszemy na naszym blogu.

Fotokomórki Nice FKInnym rozwiązaniem, polecanym ze względu na swoją pewność działania, są fotokomórki. Niestety, mają większe rozmiary, ponadto są to czujniki dwuelementowe, wymagające zainstalowania nadajnika i odbiornika fotokomórki po dwóch stronach przejścia/przejazdu. Nadają się do zastosowań na zewnątrz domu.

Płynność zapalania i gaszenia

Płynność zapalania i gaszenia to stopniowa zmiana jasności lamp. Dzięki sterowaniu jasnością oświetlenia LED metodą PWM można osiągnąć rożne stopnie płynności włączania i gaszenia lamp, od bardzo łagodnej po skokową. Modele PREMIUM sterowników schodowych smartLEDs pozwalają na określenie płynności fali świetlnej w 7-stopniowej skali, co pozwala dopasować ten parametr do preferencji użytkownika. Aby uzyskać efekt płynności należy zastosować oświetlenie LED, posiadające cechę ściemnialności. Cechę ściemnialności posiadają na ogół wszystkie taśmy LED, natomiast w przypadku opraw LED ściennych lub schodowych należy upewnić się u producenta lub sprzedawcy, czy oprawy są ściemnialne.

Animowane oświetlenie schodowe LED (FALA ŚWIETLNA LED)

Animacja oświetlenia schodowego w sterownikach smartLEDs polega na płynnym i kolejnym zapalaniu lub gaszeniu poszczególnych lamp, przy czym kolejne lampy zaczynają się rozpalać, gdy poprzednie jeszcze nie osiągnęły maksymalnej jasności (efekt “rozmycia”). Wytworzona w ten sposób FALA ŚWIETLNA posiada różny stopień jasności czoła i ogona i jest szczególnie efektowna wizualnie. Taką animację wykonują sterowniki schodowe SP23-P, SP23-S, S19-P, S19-S smartLEDs.

Dopasowanie do własnych potrzeb

Na działanie sterowników schodowych smartLEDs można wpływać poprzez zmianę ustawień fabrycznych parametrów konfiguracyjnych.
Modele PREMIUM pozwalają na dopasowanie wartości 16-19 parametrów, w tym liczby lamp, płynności, czasów zapalania, świecenia i gaszenia, jasności świecenia i podświetlenia, parametrów funkcji ostrzegania, etc.
Modele STANDARD sterowników umożliwiają dopasowanie 2-4 podstawowych parametrów, pozostałe parametry są dobrane optymalnie do większości zastosowań.

Sterowanie oświetleniem LED schodów z wyjściem na półpiętro

smartLEDs SP23-P - Inteligentny sterownik schodowy 3-23 LED z wyłacznikiem zmierzchowym i funkcją obsługi ruchu z półpiętra. Sterowanie oświetleniem LED schodów z wyjściem na półpiętro. Dekoracje wnętrz światłem LED. Osprzęt instalacyjny. Automatyka oświetlenia schodowego.

W przypadku schodów z wyjściem na półpiętro sterowanie wielopunktowym oświetleniem LED można wykonać przy pomocy sterownika schodowego SP23 (model PREMIUM lub STANDARD), który posiada funkcję obsługi ruchu generowanego z wyjścia, znajdującego się na półpiętrze schodów. Do sterownika podłącza się 3 czujniki ruchu, umieszczone na dole, na górze oraz przy wyjściu na półpiętro. Po wykryciu ruchu przez czujnik na półpiętrze oświetlenie będzie zapalało się automatycznie stopień po stopniu, począwszy od półpiętra, równocześnie w górę i w dół schodów. Gaszenie oświetlenia nastapi również automatycznie, stopień po stopniu, począwszy od dołu schodów do góry.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch dowolnych sterowników schodowych i 4 czujników ruchu i sterowanie oświetleniem każdego biegu schodów niezależnie. W tym wypadku po wykryciu ruchu na półpiętrze oświetlenie nie będzie zapalało się tak jak poprzednio w obu kierunkach, lecz będzie zapalany tylko jeden z biegów schodów, w górę lub w dół od półpiętra.

Oświetlenie schodowe to nasza specjalność

Zestaw schodowy oświetlenia LED smartLEDs: Inteligentny sterownik schodowy oświetlenia LED smartLEDs oraz 2 schodowe czujniki ruchu do LED. Inteligentne oświetlenie schodów. Podświetlenie LED schodów.Zasilacze modułowe MeanWell serii G3.
Taśma LED rolka 5m

Jesteśmy producentem sterowników schodowych i schodowych czujników ruchu, przeznaczonych specjalnie do wykrywania ruchu na schodach. W naszym sklepie internetowym można dobrać według indywidualnych potrzeb odpowiedni zestaw schodowy, ściemnialne lampy lub taśmy LED oraz zasilacz. Naszym klientom oferujemy dokładną dokumentację oraz poradniki, opisujące krok po kroku, jak wykonać i uruchomić instalację oświetlenia schodów.