Dobre i efektowne oświetlenie schodów
Wiele osób oczekuje, aby oświetlenie schodowe, poza funkcją użytkową, pełniło również funkcję dekoracyjną i zastanawia się, jak efektownie oświetlić schody, aby stały się prawdziwą wizytówką domu. Taka możliwość pojawiła się wraz z rozwojem technologii LED i inteligentnego sterowania oświetleniem schodów.
Aktualnie do oświetlenia schodów najczęściej stosuje się wielopunktowe oświetlenie LED z inteligentnym sterowaniem, co pozwala na połączenie funkcji użytkowych oświetlenia schodów z funkcją dekoracyjną. W efekcie powstają schody dobrze oświetlone, bezpieczne, wygodne, energooszczędne, a przy tym niezwykle efektowne, podnoszące prestiż domu i będące jego wizytówką.
Wielopunktowe oświetlenie schodowe LED
Wielopunktowe oświetlenie LED schodów to najczęściej taśmy LED lub oprawy schodowe LED. Montuje się je pod noskami stopnic lub na ścianie bocznej, zwykle 15 cm nad powierzchnią stopni, dzięki czemu poszczególne stopnie schodowe stają się lepiej doświetlone i lepiej widoczne niż w przypadku tradycyjnego oświetlenia górnego.
Walory wielopunktowego oświetlenia schodowego LED są coraz bardziej doceniane przez dekoratorów i projektantów wnętrz, gdyż umożliwiają przekształcenie zwyczajnej klatki schodowej w najbardziej reprezentacyjną część domu. Sposobów wykonania dekoracyjnego oświetlenia schodowego z zastosowaniem LEDów jest wiele, a wszystko zależy od budowy schodów i wyobraźni projektanta.
Właściwie dobrane wielopunktowe oświetlenie schodowe LED nie tylko lepiej spełnia swoją funkcję użytkową poprzez lepsze doświetlenie schodów niż tradycyjne oświetlenie górne, lecz także podkreśla kształt schodów i wydobywa piękno zastosowanych do ich budowy materiałów, przez co w znaczącym stopniu wpływa na ostateczny efekt wizualny i dekoracyjny schodów.
Bezpieczne oświetlenie schodowe LED
Dobrze wykonane wielopunktowe oświetlenie schodów znacząco zwiększa bezpieczeństwo poruszania się po schodach, gdyż lepiej je doświetla niż tradycyjne oświetlenie górne, czyniąc poszczególne stopnie schodowe bardziej widocznymi dla poruszających się po nich osób. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza dla dzieci i osób starszych.
Efektowne i inteligentne sterowanie oświetleniem LED schodów
Efektowne sterowanie oświetleniem LED schodów polega na sterowaniu poszczególnymi lampami przy pomocy inteligentnych, cyfrowych sterowników LED, zwanych sterownikami schodowymi. Sterowniki schodowe wykorzystują do sterowania jasnością poszczególnych lamp LED w czasie metodę modulacji szerokości impulsów (PWM ang. Pulse Width Modulation). Wprowadza to zupełnie nową funkcjonalność i nowe możliwości dekoracyjne, takie jak np. płynność zapalania, delikatne podświetlenie po zmierzchu czy efektowna animacja, zamieniając smutną niekiedy klatkę schodową w prawdziwą wizytówkę domu. Nic więc dziwnego, że inteligentne sterowanie oświetleniem LED schodów przebojem wchodzi do wielu domów i mieszkań.
Ściemnianie oświetlenia schodowego
Oświetlenie schodowe powinno zapewniać dobre widzenie każdego stopnia i kierować strumień światła na schody, natomiast nie może powodować olśnienia, mogącego oślepić osobę wchodzącą na schody. Oświetlenie schodów powinno być bardziej dyskretne, a poziom natężenia światła niższy niż w takich wnętrzach, jak salon czy kuchnia. Często istnieje konieczność ograniczenia maksymalnej jasności zastosowanych lamp lub taśm LED przy pomocy funkcji ściemniacza, w którą wyposażone są zaawansowane sterowniki schodowe typu smartLEDs Premium i Exclusive.
Delikatne podświetlenie stopni schodowych po zmierzchu
Podświetlenie LED stopni schodowych to niezwykle dekoracyjny sposób ożywienia tej części domu w czasie, gdy nikt z nich bezpośrednio nie korzysta. Schody nie giną wtedy w ciemności, lecz są delikatnie podświetlone, zazwyczaj wystarczy 2% maksymalnej jasności. Bardzo dekoracyjnie wyglądają zwłaszcza schody podświetlone taśmą LED. Delikatne podświetlenie podkreśli kształt schodów oraz umożliwi bezpieczną komunikację w nocy.
Poziom jasności podświetlenia jest możliwy do ustawienia zgodnie z preferencjami użytkownika we wszystkich modelach Premium i Exclusive sterowników schodowych smartLEDs. Model smartLEDs OMEGA Exclusive umożliwia zastosowanie w nocy innego rodzaju podświetlenia niż wieczorem, np. mogą być podświetlone tylko skrajne schodki.
Podświetlenie LED poręczy schodów
Podświetlenie LED poręczy (balustardy) to dodatkowy sposób efektownego oświetlenia schodów. Do sterowania oświetleniem poręczy można wykorzystać funkcję tzw. lampy MASTER sterowników schodowych smartLEDs. Oświetlenie poręczy będzie włączało się jako pierwsze, a wyłączało jako ostatnie. W sterownikach schodowych smartLEDs parametry oświetlenia balustardy (lampy MASTER) ustawia się niezależnie od pozostałych lamp, a także inaczej dla stanu czuwania i stanu aktywnego. Funkcję lampy MASTER można wykorzystać także do sterowania oświetleniem ogólnym schodów, jeśli takie występuje.
Płynność zapalania i gaszenia
Płynność zapalania i gaszenia to stopniowa zmiana jasności lamp. Zapalanie i gaszenie płynne, w odróżnieniu od skokowego, jest nie tylko bardziej efektowne, ale również łagodniejsze dla oczu. W sterownikach smartLEDs dostępne są rożne stopnie płynności, od bardzo łagodnej po prawie skokową, co pozwala na dopasowanie do preferencji użytkownika.
Ściemnialne oświetlenie LED schodów
Aby uzyskać efekt płynności należy zastosować oświetlenie LED, posiadające cechę ściemnialności. Cechę ściemnialności posiadają na ogół wszystkie taśmy LED, natomiast w przypadku opraw LED ściennych lub schodowych należy upewnić się u producenta lub sprzedawcy, czy oprawy są ściemnialne. Jeśli zostaną zastosowane lampy nieściemnialne, to zapalanie i gaszenie lamp będzie wyłącznie skokowe.
Równoczesne zapalanie i gaszenie lamp
Najprostszym sposobem zapalania i gaszenia oświetlenia schodowego jest równoczesne zapalanie i gaszenie wszystkich lamp. Instalacja schodowa jest wtedy maksymalnie uproszczona, gdyż wszystkie lampy są połączone równolegle i sterowane równocześnie. W przypadku zastosowania sterowników schodowych typu smartLEDs S2 efekt dekoracyjny przy zapalaniu i gaszeniu oświetlenia polega na stopniowej zmianie jasności lamp, czyli właśnie na płynności zapalania i gaszenia.
Kolejne zapalanie i gaszenie lamp (efektowna fala świetlna)
Bardziej zaawansowanym sposobem zapalania i gaszenia oświetlenia schodów jest kolejne zapalanie i gaszenie poszczególnych lamp, stopień po stopniu. W tym wypadku wymagana jest instalacja ze sterowaniem każdą lampą oddzielnie.
Rozmycie fali – W sterownikach schodowych smartLEDs kolejne lampy zaczynają się płynnie rozpalać, gdy poprzednie jeszcze nie osiągnęły maksymalnej jasności. Tworzy się w ten sposób szczególnie efektowna wizualnie, płynnie przesuwająca się fala świetlna LED, posiadająca różny stopień jasności czoła i ogona. Efekt ten czasami nazywany jest „rozmyciem fali”.
Ponadto w sterownikach smartLEDs fala LED może przyspieszać lub zwalniać, mieć różną płynność i szybkość. Są to wszystko cechy, które wyróżniają falę LED wytwarzaną przez sterowniki schodowe smartLEDs na tle większości sterowników spotykanych na rynku.
Inteligentne oświetlenie LED schodów z czujnikami ruchu i zmierzchu
Inteligentne oświetlenie schodów to także automatyzacja włączania i gaszenia oświetlenia przy pomocy czujników ruchu i zmierzchu. Do automatyki ruchu, do zastosowań wewnątrz domu polecamy jednoelementowe schodowe czujniki optyczne smartLEDs ALFA lub smartLEDs DELTA, dedykowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach (do nabycia w naszym sklepie internetowym).
Czujniki schodowe smartLEDs, dzięki wąskiemu kątowi detekcji i możliwości ustawienia zasięgu z dokładnością do 10 cm, nie reagują na osoby przechodzące obok schodów, co jest istotną zaletą w stosunku do większości czujników spotykanych na rynku. Z kolei dzięki jednoelementowej budowie, możliwości wyboru trybu pracy (odległości lub ruchu) oraz mikroprocesorowej adaptacji do warunków otoczenia czujniki smartLEDs sprawdzają się w różnych warunkach, zarówno w przypadku schodów otwartych jak i zabudowanych z obu stron.
Innym rozwiązaniem, polecanym ze względu na swoją pewność działania, są fotokomórki. Niestety, mają większe rozmiary, ponadto są to czujniki dwuelementowe, wymagające zainstalowania nadajnika i odbiornika fotokomórki po dwóch stronach przejścia/przejazdu. Sprawdzają się w zastosowaniach na zewnątrz domu.
Automatyka zmierzchu to blokowanie świecenia w dzień przez czujnik zmierzchu. W sterownikach schodowych typu smartLEDs Premium i smartLEDs Exclusive czujnik zmierzchu jest wbudowany w sterownik. Można też zastosować zewnętrzny automat zmierzchowy lub zegar astronomiczny.
Automatyzacja oświetlenia schodowego to bardzo wygodne rozwiązanie, dające komfort zapominania o włączaniu i wyłączaniu oświetlenia na schodach oraz oszczędność energii elektrycznej. Więcej na ten temat piszemy na naszym blogu.
Czasowe włączanie oświetlenia
Automatyzacja oświetlenia schodowego to także czasowe włączanie oświetlenia przez sterownik schodowy po wykryciu ruchu przez czujnik schodowy. Podobną funkcję może pełnić moduł czasowy. Wyłączenie oświetlenia następuje automatycznie po określonym czasie świecenia, najczęściej po opuszczeniu schodów przez wszystkich użytkowników (w razie potrzeby świecenie można przedłużyć). W tym rozwiązaniu użytkownicy cenią komfort zapominania o wyłączaniu oświetlenia oraz oszczędność energii.
Funkcja obsługi półpiętra
W przypadku schodów posiadających wyjście na półpiętrze, zamiast dwóch sterowników schodowych można zastosować jeden z dodatkową funkcją obsługi półpiętra (np. smartLEDs OMEGA Exlusive lub smartLEDs SP23 Premium). Funkcja ta obsługuje ruch generowany z wyjścia znajdującego się na półpiętrze schodów. Do sterownika podłącza się 3 czujniki ruchu, umieszczone na dole, na górze oraz przy wyjściu na półpiętrze. Po wykryciu ruchu przez czujnik na półpiętrze oświetlenie będzie zapalało się automatycznie stopień po stopniu, począwszy od półpiętra, równocześnie w górę i w dół schodów. Gaszenie oświetlenia nastąpi również automatycznie, stopień po stopniu, począwszy od dołu schodów do góry.
Dopasowanie do własnych potrzeb – konfiguracja systemu, także ze smartfona
Na działanie sterowników schodowych smartLEDs można wpływać poprzez zmianę fabrycznych wartości parametrów konfiguracyjnych. Największe dopasowanie parametrów, w wygodny sposób przy pomocy mobilnej aplikacji, zapewnia sterownik schodowy smartLEDs Omega EXCLUSIVE. W pozostałych modelach sterowników schodowych smartLEDs parametry ustawia się przy pomocy konfiguratora wbudowanego w sterownik. W modelach PREMIUM można ustawić 17-20 parametrów, natomiast w modelach STANDARD – od 2 do 4 podstawowych parametrów (pozostałe parametry modeli STANDARD mają wartości optymalne do większości zastosowań).
Inteligentne oświetlenie schodowe LED to nasza specjalność
Jesteśmy producentem sterowników schodowych smartLEDs i schodowych czujników ruchu smartLEDs, przeznaczonych specjalnie do wykrywania ruchu na schodach. W naszym firmowym sklepie internetowym smartleds.pl oferujemy wybór zestawów schodowych sterujących oświetleniem LED, a także ściemnialne lampy LED, taśmy LED oraz zasilacze do LED.
Kiedy zaplanować i przygotować instalację elektryczną?
Jeśli zdecydujecie się na zastosowanie inteligentnego sterowania oświetleniem, to najlepiej zaplanować je na etapie wykonywania instalacji elektrycznej przez elektryka. Wówczas można przemyśleć schemat instalacji, doprowadzić odpowiednie zasilanie i przewody. Sposób wykonania instalacji zależy od tego, czy lampy mają być włączane równocześnie, czy po kolei, jak również od zastosowanej automatyki ruchu i zmierzchu.
Naszym klientom oferujemy dokładną dokumentację oraz poradniki, opisujące krok po kroku, jak wykonać i uruchomić instalację oświetlenia schodów. Przed przystąpieniem do pracy polecamy skorzystanie z poradników i schematów smartLEDs, dostępnych na stronie internetowej sklepu w zakładce DO POBRANIA/Poradniki.