Koloroterapia Chromoterapia Leczenie światłem LED RGB

Koloroterapia jako metoda leczenia kolorami

Kolorowe oświetlenie LED RGB posiada działanie terapeutyczne i wykorzystywane jest w koloroterapii, czyli leczeniu kolorami. Koloroterapia (inaczej chromoterapia, leczenie kolorami) wywodzi się ze starożytności i polega na stosowaniu różnych barw w stanach chorobowych ciała i umysłu. Leczenie kolorami to przywracanie i utrwalanie właściwych proporcji pomiędzy wszystkimi kolorami, jakie powinny być zachowane w organizmie. Koloroterapia dodaje komórkom energii, może uspokajać, relaksować lub pobudzać. Koloroterapia zakłada, że przebywając w otoczeniu różnych barw możemy mieć więcej energii do życia i więcej optymizmu. Jest jedną z najtańszych, najbezpieczniejszych metod terapeutycznych. Jest stosowana, jako metoda leczenia uzupełniającego, wspomagająca podstawowe metody lecznicze. Leczenie kolorami stosuje się w salonach odnowy biologicznej (spa), salonach kosmetycznych, klinikach rehabilitacyjnych, saunach, czy salonach masażu. Do koloroterapii używa się specjalnych lamp, posiadających możliwość wyboru emitowanej barwy, stosuje się też kurtyny świetlne.

Wykorzystanie domowego oświetlenia RGB w koloroterapii

W domu można połączyć właściwości dekoracyjne oświetlenia RGB z jego właściwościami terapeutycznymi i stosować czasową ekspozycję na określone kolory w zależności od nastroju i potrzeb. I tak, prosta instalacja RGB, składająca się ze źródła światła RGB (taśmy RGB, żarówki RGB 12V) i odpowiedniego sterownika RGB, może nie tylko stanowić dekorację światłem, ale również być tanim źródłem leczniczego promieniowania. Do wykonania takiej instalacji polecamy sterownik WRGB smartLEDs płynnej zmiany koloru, który umożliwia zaprogramowanie 13 programów, z których każdy może odpowiadać innej barwie lub zmianie barwy w dowolnym zakresie koła barw oraz zatrzymywanie na wybranym kolorze. Programy przełącza się w prosty sposób przy pomocy przycisków.

Właściwości kolorów w koloroterapii

Każdy z kolorów posiada swoje specyficzne właściwości terapeutyczne. Kolory najczęściej wykorzystywane w chromoterapii to:

Sterownik RGB (kontroler, mikser) płynnej zmiany kolorów. Oświetlenie LED RGB. czerwony

Czerwony – uaktywnia, ożywia, dynamizuje, intensyfikuje, wydobywa głęboko zablokowaną energię, pobudza uśpione, ociężałe i zredukowane procesy myślowe, wzmacnia zmysły. Kolor czerwony jest przeciwieństwem koloru niebieskiego.

Sterownik RGB (kontroler, mikser) płynnej zmiany kolorów. Oświetlenie LED RGB. niebieski

Niebieski – uspokaja, hamuje, koncentruje, chłodzi, gromadzi energię, doprowadza do porządku nadmiernie aktywne procesy zapalne, wycisza. Pod względem oddziaływania niebieski jest przeciwieństwem koloru czerwonego.

Sterownik RGB (kontroler, mikser) płynnej zmiany kolorów. Oświetlenie LED RGB. żółty

Żółty – wzmacnia, tonizuje, otwiera, ożywia umysł, pobudza, ale nie denerwuje, rozszerza pole działania energii, wzmacnia słabe procesy organizmu, likwiduje odrętwienie, wzmacnia odporność nerwową. Pod względem oddziaływania żółty znajduje się dokładnie pomiędzy czerwonym i niebieskim.

Trzy kolory uzupełniające:

Sterownik RGB (kontroler, mikser) płynnej zmiany kolorów. Oświetlenie LED RGB. zielony

Zielony – przywraca równowagę, odpręża, uspokaja, utrzymuje energię fizyczną i psychiczną w stanie równowagi, likwiduje napięcia i bóle, daje głęboki spokój. Pod względem oddziaływania zielony jest pośredni między niebieskim a żółtym

Sterownik RGB (kontroler, mikser) płynnej zmiany kolorów. Oświetlenie LED RGB. pomarańczowy

Pomarańczowy – regeneruje, ożywia, ogrzewa, pobudza energię łagodniej niż kolor czerwony i spokojnie ją regeneruje, likwiduje skurcze. Pod względem oddziaływania pomarańczowy jest pośredni między czerwonym i żółtym.

Sterownik RGB plynnej zmiany kolorów. Oświetlenia LED RGB. Film.

Fioletowy – inspiruje, koi nerwy, zmniejsza pobudzenie nerwowe, podnosi poziom transformacji energii, wspomaga wysiłek umysłowy, odpręża, łagodzi podrażnione nerwy, uśmierza ból. Pod względem oddziaływania fioletowy łączy działanie niebieskiego i czerwonego.

Przeczytaj więcej o oddziaływaniu kolorów na zdrowie.