WYKORZYSTAJ TERAPEUTYCZNE WŁAŚCIWOŚCI OŚWIETLENIA LED RGB

Energia- Harmonia - Zdrowie - Relaks - Nastrój

Koloroterapia – leczenie światłem LED RGB

Koloroterapia jako metoda leczenia kolorami

Kolorowe oświetlenie LED RGB posiada działanie terpeutyczne i wykorzystywane jest w koloroterapii, czyli leczeniu kolorami. Koloroterapia (inaczej chromoterapia, leczenie kolorami) wywodzi się ze starożytności i polega na stosowaniu różnych barw w stanach chorobowych ciała i umysłu. Leczenie kolorami to przywracanie i utrwalanie właściwych proporcji pomiędzy wszystkimi kolorami, jakie powinny być zachowane w organizmie. Koloroterapia dodaje komórkom energii, może uspokajać, relaksować lub pobudzać. Koloroterapia zakłada, że przebywając w otoczeniu różnych barw możemy mieć więcej energii do życia i więcej optymizmu. Jest jedną z najtańszych, najbezpieczniejszych metod terapeutycznych. Jest stosowana, jako metoda leczenia uzupełniającego, wspomagająca podstawowe metody lecznicze. Leczenie kolorami stosuje się w salonach odnowy biologicznej (spa), salonach kosmetycznych, klinikach rehabilitacyjnych, saunach, czy salonach masażu. Do koloroterapii używa się specjalnych lamp, posiadająch możliwość wyboru emitowanej barwy, stosuje się też kurtyny świetlne.

Wykorzystanie oświetlenia i sterowników LED RGB w koloroterapii

W warunkach domowych można wykorzystywać terapeutyczne właściwości kolorowego oświetlenia LED RGB i stosować czasową ekspozycję na określone kolory w zależności od nastroju i potrzeb. Można też połączyć właściwości dekoracyjne oświetlenia RGB z jego właściwościami leczniczymi. W tym celu w pomieszczeniu należy wykonać odpowiednią instalację oświetlenia RGB, składająca się ze źrodła światła RGB (taśmy RGB, żarówki RGB 12V) i odpowiedniego sterownika RGB np. WRGB smartLEDs. Sterownik WRGB smartLEDs umożliwia zaprogramowanie 13 programów płynnej zmiany kolorów, z który każdy może odpowiadać innej barwie lub zmianie barwy w dowolnym zakresie koła barw oraz zatrzymywanie na wybranym kolorze. Programy przełącza się w prosty sposób przy pomocy przycisków.

Właściwości kolorów w koloroterapii

Każdy z kolorów posiada swoje specyficzne właściwości terapeutyczne. Kolory najczęściej wykorzystywane w chromoterapii to:

Koloroterapia (chronoterapia, terapia światłem) - czerwony

Czerwony – uaktywnia, ożywia, dynamizuje, intensyfikuje, wydobywa głęboko zablokowaną energię, pobudza uśpione, ociężałe i zredukowane procesy myślowe, wzmacnia zmysły. Kolor czerwony jest przeciwieństwem koloru niebieskiego.

Koloroterapia (chronoterapia, terapia światłem) - niebieski

Niebieski – uspokaja, hamuje, koncentruje, chłodzi, gromadzi energię, doprowadza do porządku nadmiernie aktywne procesy zapalne, wycisza. Pod względem oddziaływania niebieski jest przeciwieństwem koloru czerwonego.

Koloroterapia (chronoterapia, terapia światłem) - żółty

Żółty – wzmacnia, tonizuje, otwiera, ożywia umysł, pobudza, ale nie denerwuje, rozszerza pole działania energii, wzmacnia słabe procesy organizmu, likwiduje odrętwienie, wzmacnia odpornoć nerwową. Pod względem oddziaływania żółty znajduje się dokładnie pomiędzy czerwonym i niebieskim.

Trzy kolory uzupełniające:

Koloroterapia (chronoterapia, terapia światłem) - zielony

Zielony – przywraca równowagę, odpręża, uspokaja, utrzymuje energię fizyczną i psychiczną w stanie równowagi, likwiduje napięcia i bóle, daje głęboki spokój. Pod względem oddziaływania zielony jest pośredni między niebieskim a żółtym.

Koloroterapia (chronoterapia, terapia światłem) - pomarańczowy

Pomarańczowy – regeneruje, ożywia, ogrzewa, pobudza energię łagodniej niż kolor czerwony i spokojnie ją regeneruje, likwiduje skurcze. Pod względem oddziaływania pomarańczowy jest pośredni między czerwonym i żółtym.

Koloroterapia (chronoterapia, terapia światłem) - fioletowy

Fioletowy – inspiruje, koi nerwy, zmniejsza pobudzenie nerwowe, podnosi poziom transformacji energii, wspomaga wysiłek umysłowy, odpręża, łagodzi podrażnione nerwy, uśmierza ból. Pod względem oddziaływania fioletowy łączy działanie niebieskiego i czerwonego.

Przeczytaj więcej o oddziaływaniu kolorów na zdrowie.

ZADZWOŃ - ZAPYTAJ + 48 608 009 009