Sterowniki RGB

Sterowniki i ściemniacze RGB smartLEDs

Sterowniki RGB do taśm RGBSterowniki RGB i ściemniacze RGB smartLEDs to cyfrowe urządzenia elektronicze ze sterowaniem przewodowym, przeznaczone do kontroli jasności i koloru podłączonych źródeł światła RGB LED 12/24V (np. taśmy RGB, ściemnialne oprawy RGB). Sterowniki RGB smartLEDs posiadają wbudowany konfigurator, umożliwiający dopasowanie działania do preferencji użytkownika. Nasze sterowniki RGB znajdują zastosowanie zarówno w prostych, jak i w skomplikowanych układach sterowania oświetleniem RGB. W razie potrzeby dodatkowe sterowanie radiowe można wykonać za pomocą uniwersalnego sterownika radiowego. Producent oferuje możliwość opracowania wersji specjalnych sterowników poprzez modyfikację oprogramowania.

Sterownik RGB płynnej zmiany kolorów

Sterownik RGB (WRGB smartLEDs) umożliwia płynną zmianę koloru świecenia diod RGB w wybranym zakresie koła barw RGB i w wybranym czasie i samodzielne skonfigurowanie do 13 programów przez użytkownika. Ze względu na możliwość precyzyjnego wyboru koloru świecenia, łącznie ze współczynnikiem pastelowości, świetnie nadaje się do dekoracji wnętrz oraz dekoracyjnego oświetlenia ogrodów. Umożliwia szybką i bezinwestycyjną zmianę nastroju salonu, sypialni, ogrodu, zabawę kolorem, wykonanie animacji (zmiany w czasie) oświetlenia RGB, dopasowanie oświetlenia do nowego wystroju wnętrza po remoncie, czy sterowania świecącą kostką brukową LED RGB. Może mieć też zastosowanie do domowej koloroterpii. Ze wzgledu na sterowanie przewodowe możliwe jest też zastosowanie do budowy skomplikowanych układów sterowania złożonych z wielu, zsynchronizowanych ze sobą sterowników, np. animowanych reklam świetlnych na budynkach.

Szczególną cechą sterownika WRGB smartLEDs jest to, że ustawianie jasności oświetlenia LED RGB odbywa się w sterowniku niezależnie dla każdej diody R, G i B (na etapie konfiguracji przez instalatora). Dzięki takiej właściwości sterownik umożliwia nie tylko dopasowanie jasności oświetlenia do preferencji użytkownika, ale także korektę kolorów wynikowych niezbędną w przypadkach nierównego świecenia diod RGB w źródłach oświetlenia LED.

Ściemniacz RGB

Ściemniacz RGB (DRGB smartLED) to zaawansowane urządzenie do kontroli jasności oświetlenia RGB. Umożliwia precyzyjny wybór koloru oświetlenia RGB, łącznie ze współczynnikiem pastelowości, korekcję świecenia źródła światła RGB i dopasowanie wielu parametrów działania do potrzeb użytkownika. Sterowanie przewodowe umożliwia wykorzystanie naszych ściemniaczy RGB w większych lub mniejszych, profesjonalnych instalacjach wielokolorowego oświetlenia LED RGB i automatyki.

Zasada działania oświetlenia RGB

Oświetlenie LED RGB działa w oparciu o model RGB przestrzeni barw. Podstawowym elementem oświetlenia LED RGB jest dioda LED RGB, która jest zbudowana z trzech chipów w jednej obudowie o kolorach: czerwony (R-red), zielony (G-green) oraz niebieski (B- blue). W efekcie dioda RGB LED generuje 3 różne wiązki światła widzialnego (kolory składowe): R, G oraz B, które dzięki specyficznej fizjologii ludzkiego oka podlegają addytywnej syntezie (mieszaniu) i są odbierane jako jeden kolor wynikowy. Ponieważ każdy z czipów jest osobno zasilany, to poprzez podawanie na każde z wejść R, G i B impulsów o różnym średnim napięciu (stosuje się metodę PWM – ang. pulse-width modulation), można sterować jasnością kolorów składowych, a w rezultacie jasnością i barwą koloru wynikowego. Na tej właśnie zasadzie działają ściemniacze RGB i sterowniki RGB.

Sterowniki RGB i ściemniacze RGB

Sterowniki RGB dostępne na rynku są zróżnicowane pod względem funkcjonalności i parametrów technicznych. Urządzenia służące tylko do kontroli jasności oświetlenia RGB zwykło nazywać się ściemniaczami RGB, natomiast urządzenia, służące do kontroli jasności oraz koloru diod RGB nazywa się sterownikami RGB. Proste sterowniki RGB, spotykane na rynku, oferują wybór koloru świecenia spośród zaledwie kilku kolorów pre-definiowanych fabrycznie, natomiast bardziej zaawansowane sterowniki RGB posiadają wiele wbudowanych, dynamicznych programów efektów. W odróżnieniu od sterowników smartLEDs, wiekszość popularnych, dostępnych na rynku sterowników RGB to tanie sterowniki ze sterowaniem radiowym (na pilota), bez możliwości zastosowania w profesjonalnych, przewodowych instalacjach oświetleniowych i automatyki.