Sterowniki schodowe

Sterowniki schodowe oświetlenia LED smartLEDs

Sterowniki schodowe oświetlenia LED. Inteligentny sterownik schodowySterowniki schodowe LED smartLEDs to inteligentne, cyfrowe urządzenia do sterowania wielopunktowym oświetleniem LED schodów, podjazdów, parkingów. Ich podstawową funkcją jest włączanie oświetlenia na określony czas (po kolei i/lub równocześnie). Poza funkcją podstawową nasze sterowniki schodowe realizują również szereg funkcji dodatkowych (w zależności od modelu): podświetlenie w stanie spoczynku, obsługa wyjścia na półpiętrze, ostrzeganie, ściemnianie, zapalanie na stałe, lampa Master, możliwość konfiguracji parametrów, wbudowany wyłącznik zmierzchowy.

Nasza oferta sterowników schodowych LED jest dopasowana do potrzeb i możliwości finansowych różnych klientów. Oferujemy modele PREMIUM (SP23-P, S19-P, S2-P) z wyłącznikiem zmierzchowym i dużymi możliwościami konfiguracji parametrów działania oraz atrakcyjne cenowo modele STANDARD (SP23-S, S19-S, S2-S) bez wyłącznika zmierzchowego i z uproszczoną konfiguracją. Oprócz inteligentnych sterowników schodowych do LED oferujemy także prostsze rozwiązanie: uniwersalny moduł czasowy SIGMA z wyjściem przekaźnikowym, praktycznie do sterowania dowolnym oświetleniem schodowym (także 230V AC).

Inteligentne sterowniki schodowe smartLEDs to najlepszy wybór na rynku!

Sterowniki schodowe smartLEDs na tle konkurencji wyróżnia profesjonalne wykonanie części sprzętowej oraz dopracowany algorytm, działający prawidłowo niezależnie od liczby i kierunku osób poruszających się po schodach oraz sposobu aktywacji (czujki czy przyciski). Nie ma obawy, że sterownik “pogubi się”, jeśli na schody wejdzie więcej osób lub w instalacji zastosowane zostaną różne sposoby aktywacji sterownika (i czujki i przyciski). Fala świetlna powstająca przy zapalaniu lamp w sterownikach S19 i SP23 jest wyjątkowo efektowna: rozjaśnianie i gaszenie kolejnych lamp jest łagodne (płynne), a kolejne lampy zaczynają rozpalać się, gdy poprzednie jeszcze nie osiągnęły maksymalnej jasności (efekt “rozmycia”). Do zalet należy niewątpliwie zaliczyć także duże obciążenie prądowe wyjść (2A) i dużą sterowaną moc wyjściową, wybór funkcji dodatkowych i duże możliwości konfiguracji, a także inteligentny wyłącznik zmierzchowy z sondą światła, którą można instalować także wewnątrz domu w rejonie schodów.

Inteligentne sterowniki schodowe smartLEDs – co potrafią?

Podstawową funkcją sterowników schodowych jest, podobnie jak tradycyjnych automatów schodowych, włączanie oświetlenia na określony czas, jednakże możliwości sterowania oświetleniem przez inteligentne sterowniki schodowe smartLEDs są o wiele bardziej wyrafinowane i efektowne. Włączanie pełnego oświetlenia (podobnie gaszenie) może odbywać się nie tylko równocześnie, lecz także kolejno lampa po lampie, w postaci efektownej fali świetlnej LED. Oświetlenie może być włączane skokowo lub płynnie (stopniowa zmiana jasności), z 7-stopniową regulacją płynności fali świetlnej. Opcja ostrzegania pozwala na przedłużenie świecenia w razie potrzeby. W stanie czuwania sterowniki schodowe smartLEDs umożliwiają delikatne podświetlenie schodów np. na 2% maksymalnej jasności. Funkcja lampy Master umożliwia podświetlenie poręczy lub sterowanie oświetleniem ogólnym. Wbudowany konfigurator umożliwia dopasowanie działania sterownika do potrzeb użytkownika poprzez ustawienie, w zależności od modelu sterownika (STANDARD lub PREMIUM), od 2 do 19 parametrów konfiguracyjnych, w tym jasności świecenia i podświetlenia oraz czasów trwania poszczególnych faz. Nasze sterowniki schodowe LED mogą być blokowane w dzień przez czujnik zmierzchu (wbudowany lub zewnętrzny) bądź zegar astronomiczny. Sterowniki schodowe smartLEDs posiadają możliwość integracji z systemami automatyki typu Inteligentny Dom. Wykonane z ich użyciem inteligentne oświetlenie schodów LED jest efektowne, bezpieczne, wygodne i ekonomiczne.

Aktywacja sterowników schodowych

Każdy sterownik schodowy smartLEDs może być aktywowany w tradycyjny sposób poprzez przyciski, ale najlepszą funkcjonalność uzyskuje się przy współpracy ze schodowymi czujnikami ruchu (np. ALFA smartLEDs lub DELTA smartLEDs), które umożliwiają automatyzację włączania i wyłączania oświetlenia na schodach. Polecamy zestawy schodowe do LED z czujnikami ruchu, taśmy LED, ściemnialne oprawy LED i zasilacze z naszej oferty. System oświetlenia LED schodów z użyciem sterownika schodowego LED smartLEDs i aktywowany ruchem to najbardziej efektowny, wygodny i bezpieczny sposób wykonania oświetlenia schodów.

Działanie sterowników schodowych

Sterownik schodowy najczęściej znajduje się w stanie czuwania. Po aktywacji sterownik przechodzi do stanu aktywnego, który składa się z 4 faz:
FAZA ZAPALANIA – równoczesne (sterownik S2) lub kolejne (sterowniki S19 i SP23), skokowe lub płynne, zapalanie poszczególnych lamp, w kolejności od pierwszej do ostatniej (jeśli zadziałał dolny czujnik) lub od ostatniej do pierwszej (jeśli zadziałał czujnik górny). Czas trwania fazy zapalania określa parametr Czas zapalania.
FAZA ŚWIECENIA – Po zapaleniu wszystkich lamp następuje faza stabilnego świecenia, trwająca przez ustalony czas (parametr Czas świecenia) od ostatniego naruszenia dowolnej czujki ruchu, fotokomórki bądź zwolnienia przycisku.
FAZA OSTRZEGANIA – Ostrzeganie przed automatycznym zgaszeniem świateł (opcjonalnie); jedno lub kilka ostrzeżeń, dających dodatkowe efekty wizualne (np. mrugnięcie, migotanie świateł, wędrujące wygaszenie itp.), przedzielonych oczekiwaniem na reakcję użytkownika.
FAZA GASZENIA – Faza gaszenia lamp jest odwrotna do fazy zapalania i polega na gaszeniu lamp, w kolejności zgodnej lub przeciwnej (parametr Kierunek gaszenia) z kolejnością ich zapalania.
Po zakończeniu fazy gaszenia sterownik przechodzi do stanu czuwania.

Który sterownik schodowy LED wybrać?

PODSTAWOWE RÓŻNICE S2-S S2-P S19-S S19-P SP23-S SP23-P
Zapalanie i gaszenie Rówocześnie Rówocześnie Po kolei Po kolei Po kolei Po kolei
Liczba sterowanych grup lamp 1-2 1-2 3-19 3-19 3-23 3-23
Wbudowany czujnik zmierzchu NIE TAK NIE TAK NIE TAK
Konfiguracja Prosta Pełna Prosta Pełna Prosta Pełna
Lampa Master ściemnialna brak / ściemnialna / nieściemnialna brak brak / ściemnialna / nieściemnialna brak brak / ściemnialna / nieściemnialna
Jasność świecenia 100% 10-100% 100% 10-100% 100% 10-100%
Podświetlenie 2% 0-90% 2% 0-90% 2% 0-90%
Obsługa półpiętra TAK TAK NIE NIE TAK TAK
Płynność TAK TAK TAK TAK TAK TAK
Regulacja płynności NIE 7 poziomów NIE 7 poziomów NIE 7 poziomów
Funkcja ostrzegania NIE TAK NIE TAK NIE TAK
Czas świecenia 30s 0s-2godz 30s 0s-2godz 30s 0s-2godz
Czas zapalania 0s 0s-24s 9s 0s-24s 9s 0s-24s
Czas gaszenia 1s 0s-24s 12s 0s-24s 12s 0s-24s
Typ kroku stały zwalnia / stały / przyspiesza stały zwalnia / stały / przyspiesza
Kierunek gaszenia zgodny wstecz / zgodny zgodny wstecz / zgodny zgodny wstecz / zgodny

Sterowniki schodowe smartLEDs - przykładowe konfiguracje

Każdy sterownik schodowy jest dostarczany ze standardowymi (domyślnymi) wartościami parametrów konfiguracyjnych i może być użytkowany w takiej wersji. Zmianę konfiguracji sterownika, jeśli jest taka potrzeba, można przeprowadzić zarówno na etapie instalacji, jak i w trakcie użytkowania. Konfigurowanie sterowników schodowych odbywa się za pomocą wbudowanego konfiguratora. Sposób konfigurowania sterownika jest prosty i dokładnie opisany w instrukcji dostarczonej razem z produktem. Sterowniki schodowe w wersji Premium umożliwiają pełną konfigurację (16-19 parametrów), natomiast w wersji Standard - możliwa jest jedynie uproszczona konfiguracja (2- 4 parametrów), a pozostałe parametry modeli Standard mają wartości optymalne dla większości zastosowań.

Na filmie obok jest pokazanych kilka sposobów działania sterownika typu FALA ŚWIETLNA (S23-P i S19-P) w zależności od wybranych parametrów konfiguracyjnych (płynność fali świetlnej, podświetlenie w stanie czuwania, typ ostrzeżeń, typ kroku, kierunek gaszenia).