Zasilacze do LED

Zasilacze do LED z naszej oferty to wyselekcjonowane przez nas, napięciowe zasilacze serii LRS Mean Well o stabilizowanym napięciu wyjściowym 12V, posiadające korzystny stosunek jakości do ceny oraz 3-letnią gwarancję producenta. Zasilacze te wyróżniają się wysoką sprawnością, są ciche, niezawodne i wyposażone w niezbędne zabezpieczenia zwarciowe, przeciążeniowe, nadnapięciowe i termiczne. Moc zasilacza należy dobrać do poboru mocy przez urządzenia znajdujące się w instalacji, zapewniając odpowiedni zapas około 20%.

Dowiedz się więcej

Co to jest zasilacz napięciowy do LED?

Zasilacze napięciowe do LED przetwarzają napięcie przemienne z sieci energetycznej (AC) na stabilizowane niskie napięcie stałe (DC). Zasilacz napięciowy (inaczej stałonapięciowy) to zasilacz, którego napięcie wyjściowe np. 12 VDC jest niezależne od obciążenia. Takiego zasilacza wymagają taśmy i listwy LED, które posiadają wbudowane układy ograniczenia prądu (np. rezystory), sterowniki LED i czujniki schodowe smartLEDs, a także inne urządzenia wymagające stałego napięcia zasilania, np. moduły LED.

Czy wymagane są osobne zasilacze do taśm LED oraz sterownika i czujników?

Na ogół nie ma potrzeby stosowania oddzielnych zasilaczy do taśm/lamp LED, sterownika i czujników. Sterowniki i czujniki smartLEDs wymagają napięcia zasilania 8-24VDC (moduł czasowy Sigma – napięcia 9-14VDC), ponadto są energooszczędne (średnio pobierają tylko 5mA prądu, co przy 12VDC zasilania odpowiada zaledwie 60mW, a przy 24VDC zasilania odpowiada 120mW). Zatem do zasilania taśm/lamp LED i sterownika stosuje się zazwyczaj jeden wspólny zasilacz.

Dwa lub więcej zasilaczy potrzeba tylko wtedy, jeśli zasilacz nie ma wystarczającej wydajności prądowej, aby zasilić wszystkie lampy/taśmy LED.

Jak dobrać moc zasilacza do instalacji LED schodów?

Moc zasilacza  należy dobrać z odpowiednim zapasem, tak, aby moc znamionowa zasilacza przewyższała moc pobieraną przez instalację. W instalacji oświetlenia LED schodów pobierana moc zależy głównie od mocy pobieranej przez źródła światła LED. Moc pobierana przez pozostałe elementy instalacji tzn. sterownik schodowy, czujniki ALFA lub DELTA, zegar REV-303 lub automat zmierzchowy jest nieporównywalnie niższa. (Jeśli chcesz, przeczytaj, jak dokładnie policzyć moc pobieraną przez instalację oświetlenia LED schodów.) Aby dobrać moc zasilacza w praktyce wystarczy policzyć moc wszystkich źródeł światła LED, występujących w instalacji, a następnie dodać zapas (około 20%), aby zasilacz nie był podczas pracy maksymalnie obciążony.